Požární útok – Hosín

Po letech se opět vracíme do Hosína vychutnat si požární útok. Kdysi jsme zde začínali. Pamatuju krásné skleněné poháry a superfinále ve velkém stylu. To vše je však v mlze a nová generace dětí toto již nezažila a tak nezbývá než vyrazit.

Ano jedeme sem s jasným cílem. Vyzkoušet si tuhé terče. Ty se totiž do značné míry podobají nástřikovým. Je třeba před krajem vyzkoušet více proudařů. Všichni již mají nějaké pevné zařazení a jsou zaměnitelní. Jediná nepostradatelná je letos Míša. Její pozici totiž nikdo neumí, ale i to je třeba zajistit.

Startovní číslo osm bylo naše. Před námi se již několika týmům nepodařilo se stříknout terče. Je třeba doběhnout až k čáře. I přes velmi tuhé terče, několik časů je velmi pěkných. My máme v týmovém sportu stále několik drobných bolístek. Prvně je to náběrka. Zde je však káď, která nám pasuje, takže tady se nebojím. Rozdělovač neběží Andělka. Její nebetyčnou jistotu nahradil jeden z kluků Jindrů. Na tréninku jsem nebyl, takže nevím, jak že to vypadá. Jistotu si však nemůžu dopřát ani na proudech.

Ano, proudařů by bylo asi nejvíce. Je však problém najít opravdu dobré proudaře. Adélka si ve své pozici hoví na trůnu a zatím se nikdo lepší nenašel. Prostě doběhne na čáru a nastříká. Dnes jí bude v prvním kole sekundovat Fanda. Jako poslední dobou obvykle se tváří jako by vůbec na závodě nebyl. V době vykládání nářadí a mašiny nenávratně zmizí. Se mnou však zůstalo ještě dost chlapů. Ve čtyřech dokážeme mašinu vyložit. Je to sice na hraně našich sil, my to však zvládli. To je ale jen odbočka. Nás spíše zajímá to, že Fanda v době tréninků útoků většinou zmizí na stovkařskou stranu. Netrénuje útok, neběhá ho. Zde nám však až tolik na výsledku nezáleží. Fanda má sílu hbitost a mrštnost, měl by to zvládnout naprosto bez problémů.

Pokud postoupíme do superfinále, nahradí Fandu Eliška. Zkušeností zatím moc nemá, ale i přesto, pokud se tak stane, dostane těžší levou stranu. Kdo ví, jestli to stihne, ale i kdyby ne, vůbec to nevadí. Nezáleží na tom, zda vyhrajeme míč, batoh, diabolky, nebo silikonový sprej. Ostatně mám v plánu v superfinále s týmem šíbovat o dost víc.

Na startu je naprostý klid a soustředění. Jen Mája podotkne, že na základnu se musí vyrovnat vedle sebe. Že to tedy bude maličko jiné. Zazní výstřel a celý tým vyběhne. Jednotliví členové makají sehraní jako dobře pracující stroj. Proudaři se krok za krokem se blíží k terčům, zatímco zadek nabírá na jistotu. Přesně tak jak je třeba. V době, kdy se vydá voda po hadicích směrem k terčům, jsou již všichni na svých místech. V jedenáct vteřin si proudaři sedají k čáře. V čase 14,05 vyletí voda z proudnic. V čase 14,45 se dotkne terče. Nyní je třeba jen trefit díru. Adélka sestříkne v čase 15,80, Fanda pak 16,22. Tento čas pro nás znamená první místo.

Celý tým musím pochválit. Útok byl na pohled velmi pěkný. Čišela z něj uhlazenost přesnost a připravenost. Kdybych měl snad něco vytknout, bylo by to umístění rozdělovače, který měl stát o 10 cm dál. Jo a druhou věcí jsou uši. Proudaři by dokázali zaběhnout nízkou patnáctku, stačí jen naslouchat vodě.

Superfinále máme novou proudařku na levé straně. Eliška neprotestuje, levá strana se jí zdá snazší. Voda do levé proudnice vlétne dříve a díky tomu do proudnice nejde takový zpětný ráz. To však neplatí vždy. Celý útok vypadal obdobně dobře. Jediným slabším článkem byla Eliška, která však běžela jako o život. Klubíčko rozhodila brzy, lépe řečeno u značky rozdělovače. Díky tomu jí budou scházet dva metry do čáry. Ze sedmi metrů je však téměř nadlidský výkon terč sestřelit. Strojník, který situaci velmi dobře vyhodnotil, krátce ubral plyn. Řekl bych, že Eliška by to stihla i tak. Voda se terču dotkla v čase 15,57. Adélka sestříkla svůj terč v čase 16,27. Eliška pak zakončila požární útok v 16,94. Superfinále pro nás tedy znamenalo druhé místo. Vrátím se však ke vzdálenosti Elišky od terčů. Sice to s ní vpředu hezky zamávalo, ale pak se stříkla terč moc pěkně. Chválím však pouze za sestřel terče.

Výborný útok završil pohodové odpoledne. To se pomalu sklouzlo k večeru a my spěchali k domovům. Bylo to moc hezký. Je velmi škoda, že děti sebou nenechají více šíbovat na pozicích. Bylo by to zajímavější.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Pohárovky, Soutěže se štítky , a jeho autorem je Vladimír Nejedlý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: Vladimír Nejedlý

jako vedoucí mladých hasičů na plný úvazek. V čem jsem lepší než ostatní? Snažím se děti motivovat a ne na ně řvát. A věřte že i ten nejhorší člen týmu je třeba. Může se stát, že už zítra ukáže, co je v něm. Málo kdy dnes dostaneme hotové dítko. Začíná se téměř vždy od nuly. Zvedej nohy, běháme po špičkách. Talent sám nestačí. A mnohdy stačí tak málo, abych mohl říct "Tebe jsem nepředhonil ani před dvaceti kily".

Napsat komentář