Krajské kolo Plamen -Blatná

Krajského kolo se letos konalo v Blatné.  Počasí vyšlo skvěle. Jen mě bylo celkem špatně. Už druhý den mám teploty.  Teplotu má i počasí, které překračovalo 30°C. Navíc těsně před závodem se nám zranil Cumel. Půjčili jsme si závodníka, kterého nikdo z nás neznal, z týmu vicemistrů okresu.

První se běželo 4x 60m překážek. První štafeta byla jistící. Její složení bylo tak trochu úsměvné. 3x 12 tiletá holčička, doplnění půjčeným Mildou. Jejich čas 45,59 stačil na první místo. Druhá štafeta šla na výkon, bohužel Barču zradil rozdělovač.  Jejich čas 45,25 první místo potvrdil.

Druhou disciplínou byl braňák. Na poslední chvíli jsme postavili na ZPV Mildu. Verunce bylo špatně. Tak velký závod ještě nezažila. Báli jsme se, aby nám vydržela celý den a tak seděla na lavičce a čekala na další disciplíny. Náš čas na trati byl ze všech družstev druhý nejlepší. Přesných 23 minut. Takže o vítězství disciplíny rozhodly až trestné bodíky. Pět na střelbě a pět na zdravovědě nám přiřadilo nejméně trestných a tak i ZPV bylo naše vítězství. Teď k těm pětii minutám na zdravovědě. Milda, který dělal figuranta má prostě moc velké ruce. A jedna perlička na závěr. V cíli se všichni svalili na zem. Povídám vstávat a vydýchat. Koudy začal klikovat, asi se při tom vydýchá nejlépe. Posléze na dotaz „jak jsi na tom?“ odpověděl „já nevím, co dělaj.“

PUCTIF je naše slabší disciplína. Navíc jsme museli postavit i nezkušenou Pavlínku. Také na džberovkách byl poprvé Standa. Je ještě nezkušený a tak si nechal na své  džberové střídačce hadici 2x zlomenou. Vypadalo to, že zkolabuje a tak jsem první pokus přerušil. Druhý pokus se povedl v mezích normy. Nicméně 20 trestných bodů nás poslalo na 5té místo v této disciplíně. A za co že jsme dostali trestné body?  1x přetočená hadice, to se občas stane. 1x přeskočení příkopu, a na závěr jedna zbytečná chyba. Nosič čouhající ze stojanu. Začalo se to tedy dle předpokladu komplikovat. Najednou jsme už nebyli celkově první. Hanička velmi znejistěla. Zbytek týmu o tom nesměl vědět. Vždyť útoky my neumíme. Navíc Milda s námi nikdy neběžel. A aby toho nebylo málo, Milda viděl Fox trojku, také poprvé. Musíme mít náskok do útoků. Jinak to bude velmi nejisté.

Dvojice jsou naší disciplínou, umíme je pod 50. Umíme je ale i bez Cumla? To je otázka na kterou už odpověď znám. Neumíme. A musíme s tím něco udělat. Milda se naučí motat hadici rychle, však má základy ze svého týmu, stále ale 6 vteřin chybí. Ty další 2 vteřiny jsou na tretrách. Tretry zde však byly zakázány. Půjčený anglický trávník od fotbalistů to nedovoloval. Naučit půjčeného závodníka tak rychle základům motání je neuvěřitelné. Milda je opravdu moc šikovný. Cumel mu k tomu dával rady a šlo to jedna báseň. Oba si ubrali z času oběda. Byl jsem tak spokojen, že jsem Mildu dal do rychlejší štafety. Vše samozřejmě bez trestných. Čas 58,03 nepatří k něčemu, s čím se dá chlubit, přesto nesehraný tým to zvládl bravurně. Na druhou stranu, kdybychom nechali štafetu obsazenou Stáňou, ztráta by byla jen pouhá vteřina a časy první a druhé štafety by se srovnaly. Nicméně zde by stačil na první místo i výkon druhé štafety.

Připravovala se štafeta CTIF. Milda běžel žebřík poprvé na závodech a tak bylo třeba ho naučit jak na to. Cumel si ho vzal do parády a najednou to šlo jedna báseň. Já přišel v podstatě k hotovému. Jen jsem upozornil na to, že nelze se jen dotknout, ale že se musí viditelně chytit. První ruka se rychle naučila a pak už se šlo na start. První pokus na jistotu. Bez problémů zvládnutá štafeta s některými horšími předávkami v poli. 78,19 byl nejlepší čas. Čekal nás ovšem druhý pokus. Při propočtech mě něco napadlo. Kdyby si Chyšky doběhly pro druhé místo, dost by nám to pomohlo. Na startu jsem prohlásil, když budete druzí, máte ode mě všichni lízátka. Zatím Chyšky sahaly na páté místo v disciplíně, ale malé časové rozestupy by jim mohly pomoci. Představte si, že se jim to povedlo, jejich čas 81,97 nám v jistotě opravdu pomohl. Když jsem pak za nimi přišel, že jim hned po útocích koupím slíbená lízátka, koukal na mě jejich vedoucí jako na blázna. Vážně jste druzí z disciplíny, běž se podívat. Chtěl mi kupovat flašku, panáka, nebo alespoň kafe. S díky jsem odmítl.

Ale to už jsme byli na požárním útoku. Nahnal jsem děti do Jumpera pro nářadí a odchytl proudařky. Oni vám hadice smotají, vy pojďte se mnou. Je to tu jiné, pojďte k terčům, ať vidíte jak to tam je. Sedněte si a koukejte. Byl to právě útok Chyšek. Voda jim k proudnicím, ale nedošla. Rozlítlo se jim béčko. Doběhl jsem k základně a zeptal se, zda můžu na trať za nešťastným trenérem Chyšek. Jo klidně běž, stejně jen motají hadice. Ahoj, máte náhradní béčko? Ne? My vám ho půjčíme. Je to funglovka, ta vydrží. Povídám „Kaštane, tady máš klíče, zařiď to“. Kaštan přinesl Béčka ze dvou sad a povídá „chcete žluté nebo bílé“. Doplním, bílá je funglovka, žlutá má AVG půlspojky, doporučuju bílou. Ta prostě vydrží. V tom slyším „Bukovsko, na start.“ Hlavou mi běží, že jsem chtěl něco říct proudařkám. Na to teď není čas. Jsou dvě základny. Startujeme z levé. Terče jsou uprostřed. Verča bude krátká, aby Lada nebyla katapultovaná za čáru. Musím to vyřešit po útoku. Verča na jiný než přímý směr nemá rychlost, nebudu riskovat, přímá dráha a děj se vůle boží. V hlavě jsem měl spočítáno, že nám stačí páté místo. „spletl jsem se, stačilo šesté“ Nastavil jsem přímý směr a položil značky. Lada nastříkala za 24 vteřin a nějaké drobné, Verča pak za 29,10. Verča z toho byla nešťastná. Dokonce téměř brečela. Vzal jsem si jí stranou a povídám. Je to skvělý jsme první a to že jsi nenastříkala jako Lada je moje vina. Byla jsi 2m od čáry, ale jinak to nešlo. Během chvíle se srovnala a pak už bylo dobře. Dokonce si myslím, že se jí přestaly třást ruce. Druhý útok jsem už vedl jinou trasou. Cesta levé proudařky byla razantně delší. Lada to ale zvládne, říkal jsem si. Céčka napnutý jako struny, to bylo naprosto perfektní, obě proudařky na lajně.  Skvěle, říkám si. A Lada stříká a stříká. Verča měla nastříkáno ve 24 vteřin, dokonce i o něco rychleji než v předchozím pokusu Lada. Lada ukončuje útok časem 30,28. Mimochodem i tento čas by stačil na první místo. Jo a málem bych zapomněl na strojníka. Milda se mašinou naprosto sžil. Nemusel jsem ho vůbec řešit. Na trénincích jsme si to zkusili pouze 3x. Ten kluk se snad musel narodit s pákou plynu v ruce. Práce s plynem chirurgicky přesná. Mašina, která je hajsavá na otáčky, má jinak vysoko hrdlo a navíc ráda trhá hadice, mu byla sympatická. Sžil se s ní hned. Staré hadice jsem byl schopen obětovat. Ony však vydržely i 4400 otáček.

Celkové prvenství nám nemohl vzít ani Brloh, který opakoval, takže na závěr běžel požární útok 2x za sebou. Brlohu ovšem šlo alespoň o druhé místo celkově. Druhé místo jim totiž uteklo o 0,17 vteřiny. Náš součet 10 bodů oproti 18 -ti bodům druhého místa byl velmi solidní. Přesto, zatím co loni jsem na otázku druhého družstva, kolikátý musíme být, když se vám to nepovede, abychom vyhráli my, jsem suše odpověděl „To už nejde“ Letos bych to říct nemohl. Je znát, že úroveň jde nahoru. My jako vždy, na kraji podáváme rozpačité výkony, které by v našem okrese na vítězství nestačily. Zde to zatím naštěstí stačí.

Čeká nás dlouhá cesta. Máme co dohánět. Loňští Mistři republiky letos obhajují silně omlazení. A víte co? My si to tam jedeme užít. Je to třešnička na dortu. Dál se postoupit nedá. A pokud to klapne, bude to jenom dobře. Letos na republice zůstaneme nejspíše o něco déle. Náš mladý dorost má v jednotlivcích ještě před krajem, ale on z nich někdo zůstane. A fanoušků co přijede. Budeme zase na výsluní. A tam se nám přeci líbí …

Barča: Tak už se tam balíme …
sbor: Tak už se tam balíme …
Barča: Sláva bude velká …
sbor: Sláva bude velká …
Barča: Ten brněnskej tartánek …
sbor: Ten brněnskej tartánek …
Barča: Už tam na nás čeká …
sbor: Už tam na nás čeká …

Barča: A proč?
Sbor: Protože jsi brňák …
Barča: A máš velkej frňák …

Koudy: Ja něvijem už …
sbor: MČR, MČR, MČR,

Já: Oslava teprve začne … Jen co mi klesnou horečky …

PS k organizaci:

Kritika: Když vedoucí musí mít na závodišti dlouhé kalhoty, PS2 nebo vycházkovou uniformu, proč běhají závodníci v krátkých kalhotách a s vykasanými rukávy. Rozhodčí musí mít stejnokroj, dobrá, ale ten nekleká na základnu. Ne vždy platí, když my musíme, tak vy taky. Já například měl jen vycházkovou uniformu.

Chvála: Technická četa skvěle fungující. I ta podložka pod PHP byla podložená dřív, než jsem se stihl ozvat. Také se mi velmi líbil moderátor a přístup časoměřičů. K časomíře (stopky) mám ještě jednu pochvalu. Byla neuvěřitelně přesná. 5 setin rozdílu v rychlejší štafetě do plusu a 5 setin v pomalejší do mínusu. Na stopky odměřit 0,05s je úctyhodný výkon. Klobouk dolů. Přeměřeno na časové stopě videa natočeného při závodě. Výborné bylo i jídlo v místní škole, s těmi blafy z loňské republiky nesrovnatelné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Plamen, Soutěže a jeho autorem je Vladimír Nejedlý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: Vladimír Nejedlý

jako vedoucí mladých hasičů na plný úvazek. V čem jsem lepší než ostatní? Snažím se děti motivovat a ne na ně řvát. A věřte že i ten nejhorší člen týmu je třeba. Může se stát, že už zítra ukáže, co je v něm. Málo kdy dnes dostaneme hotové dítko. Začíná se téměř vždy od nuly. Zvedej nohy, běháme po špičkách. Talent sám nestačí. A mnohdy stačí tak málo, abych mohl říct "Tebe jsem nepředhonil ani před dvaceti kily".

2 komentáře u „Krajské kolo Plamen -Blatná

Napsat komentář