Brněnské věže

Pozdní vstávání bylo výhodou. Za deset minut na závodišti je ideální. Žádná dlouhá cesta se nekonala, protože po včerejších závodech jsme Brně spali. Večer jsme dokonce našli čas na regeneraci a šli si zaplavat. Prostě vše je naprosto skvělé.

Na závodiště jsme dorazili akorát na začátek tréninků. Kubin už netrpělivě vyhlížel své hadice, které si nechal u nás v autě. Holky nabuzeny na další závod a Linda v životní formě. Prostě paráda.

Začíná se na věžích a první běží Lada. Při startu nezaváhá ani na chvilku a vyrazí vpřed. Se soupeřkou dobíhá k věži současně. Lada ovšem nezpomalí a plynule nabíhá na stěnu. Jediné co se mi nelíbí je to, že nevyužívá celou šířku žebříku a že se dotkne parapetu. Vždyť ona ho umí přeskočit jak nic. Je z nejmladší kategorie, ale má za sebou start na mistrovství světa. Čas 9,42 je pěkný a tak víme, že soupeřit bude jen s děvčaty ze zmíněného MS.

V druhém pokusu Lada maličko zaspala. Opět nevyužívá celou šířku žebříku, ale má to rozběhnuté opravdu skvěle. Skoro až nahoře, se ale netrefí na špršel a propadne o jednu níže. Zbytek už v rámci toho aby jí vyšly nohy šlape po jednom. Její výsledek 9,66 dává tušit, že tento výkon, pokud by neprošlápla, by byl hluboko pod hranicí devíti vteřin. Je to škoda, ale ono to příště vyjde. Z věží Lada odchází stříbrná.

Verča běží věž poprvé. Je ve stejné kategorii jako Lada. Lada jí většinu věcí naučila na jediném tréninku. Leze velmi rozvážně. Sice ještě neumí naskočit na žebřík bez zastavení, navíc leze opravdu rozvážně, ale ruce i nohy dává přesně tak jak má. Zález do okna pro ní ještě znamená jedna noha na parapet, druhá noha na parapet a hop na ťapky časomíry. Čas 14,60 je velmi pěkný, ještě když uvážíme to, že na tyto závody jede téměř bez tréninku, tak je to skvělý výkon.

V druhém pokusu je znát, že Verča je ještě mlaďounká a že dva pokusy v těsném sledu jsou ještě nad její síly. Styl běhu pereme prádlo jí nepřidal ani na eleganci ani rychlosti. K žebříkové stěně dobíhá s dvoumetrovým zpožděním proti své konkurentce. Náběh se zdá maličko plynulejší. Nohy už nejedou bezchybně a po druhém kroku se změní z pohybu ob příčku na lezení na půdu. Pak si uvědomí že leze špatně a snaží se to srovnat. Díky tomu má problémy se zálezem. Stoupne ale na parapet již jen jednou nohou. To co ztratila na běhu a lezení nahnala právě na zálezu. Čas si vylepšila na 14,42. To je pro Verču krásné deváté místo.

Barča, už něco z věží odlezla. Zejména v době kdy ještě byla v representaci. Jenže od té doby co není v repre toho moc na věžích nenatrénovala. Start měla pěkný a u žebříkové stěny byla rychleji než její soupeřka. Barča ovšem na žebřík nenaskočila a svůj náskok promrhala. Na žebříkové stěně dává nohy tak jak má, dokonce využívá šířku žebříku tak jak má. Na stěně soupeřku dohání a jdou téměř nastejno. Barča umí přeskočit parapet a kdyby to udělala mohla vyhrát.Takhle doběhla těsně za svou soupeřkou v čase 10,68.

V druhém pokusu se situace opakuje jako přes kopírák. V druhém pokusu se ovšem maličko zrychlí na čas 10,54. Závodnice jejího kalibru by měla běhat maximálně nízké devítky. Její soupeřka zaběhla čas 10,30 a to jistě takové zkušenosti nemá. Je to zejména o naskočení na žebřík a zálezu a plynulosti lezení a samozřejmě i startech, protože Barča nepoužívá bloky. Barča získala z věží bronzovou medaili.

Sára běží věže také poprvé. S hasičinou sice zkušenosti téměř nemá, ale je zapálená a pohybově nadaná. V prvním pokusu předvedla nejprve předčasný start. Při opravném startu si opravdu dala záležet aby nevystartovala brzy. Ze startovních bloků se odlepila o chvilinku později. K žebříkové stěně doběhla se soupeřkou téměř na stejně. Sářin náběh na stěnu se ale nepovedl ideálně. Noha narvaná až příliš na špršel navíc hodně vlevo způsobila nestabilní pozici a tak Sára při naskočení chytá oběma rukama. Jednou za štěřinu a druhou za špršel. V nastalém zmatku jde levá ruka a levá noha vzhůru. Příčku před samotnou zálevou špršlí chytá oběma rukama též. Zález ještě bez doteku neumí, ale její letmý dotek levé nohy není zas až tak velkým zdržením. Čas 11,43 je moc hezký na její první závod. Přesto jsem čekal o něco lepší.

V druhém pokusu je vše úplně stejně, dokonce i to chycení špršle před zálezem. Prostě jako přes kopírák. Jen čas se o maličko zlepšil na 11,29, ale to je způsobeno tím, že nezaspala na startu. Mimochodem nechápu jak tu změť chytání příček zvládne zopakovat naprosto stejně. Náskok správnou nohou na správné místo. Levá ruka na štěřině na správném místě.Pravá ruka na páté spršli nemá co dělat. Pokračuje levá ruka levá noha, Noha na správném místě, špatná ruka na správném místě. Pravá noha správně, pravá ruka na místě kde má být levá. Levá ruka jde o příčel níž než by měla jít pravá. Nohy zase správně. Na jedenácté příčce se chytá oběma rukama a nohy stále správně. Na vrcholu se přechytne oběma rukama stoupne na správné místo a skáče do okna. Naučit ruce pracovat stejně jako nohy a 1 vteřina je dole. Pořádně naskočit na žebřík a další půl vteřiny bude dole. Sáře její výkon stačil na bramborovou pozici. Na prvních závodech skončit na čtvrtém místě je skvělý výsledek.

Pak se na start chystala Linda. Běžela proti Kamile Bartošků. Linda je zkušená závodnice, která se poslední měsíce snaží odstranit zpomalení na vprostřed žebříkové stěny. I zde bylo toto zpomalení patrné. Linda zaběhla 9,22 a nebyla spokojená. Kamila si zaběhla osmivteřinový čas a stejně tak to plánovala i Linda. Lindě v podstatě nemám co vytknout. Že má na třetím chytu pomalé ruce ví a to že nacpala při náskoku nohu až příliš dovnitř jistě sama ví. V druhém pokusu je rozhodnutá vše napravit.

Ve druhém pokusu běžela na hraně, myslel jsem si, že možná dokonce i předčasně vystartovala, rozhodčí ji ovšem nechal, nejspíše si nebyl jist stejně jako já. Zpomalený záznam ovšem ukázal pravdu. Linda odstartovala neuvěřitelně přesně. Tentokráte nezpomalila ani vprostřed žebříku. Linda ovšem umí přeskočit parapet, ale zde to neudělala. Ten letmý dotek ji stál jistě desetinku času. Linda zaběhla žebříkovou stěnu v čase 9,00 a musela se spokojit s tím, že Kamila jí utekla o 0,8 vteřiny. Linda skončila na bronzové příčce o pouhé 3 setiny vteřiny.

Cumel trénuje žebřík celkem pravidelně. Velmi ho baví a jako mladší dorostenec by loni exceloval. Jenže loni jsme neabsolvovali žádný závod. Letos má v kategorii středních dorostenců podmínky ztížené o zápich. Zatím mu to zas až tak dobře nešlo, vždy se našlo více zkažených pokusů, jak těch povedených, ale postupně se zlepšoval. Byl jsem velmi zvědav, jak se mu bude dařit mezi representanty. V prvním pokusu mu ale vše nad očekávání vyšlo a Cumel zaběhl s časem 9,50.

V druhém pokusu se mu nepodařilo zapíchnout žebřík na správné místo. Zapíchl příliš blízko žebříkové stěně. Pře naskočení mu žebřík uhnul mírně do prava. Zdržení bylo nepatrné, ale Pepa lezl v levé části žebříku a když měl vložit nohu pro odraz mezi hák a štěřinu, trefil špičkou hák. Velmi rychle krok zopakoval, ale už mu chyběla energie k přeskočení parapetu. Levou vyskočil na kraj parapetu, pravou lehce zavadil o parapet. Zaváhal a pak opatrně seskočil a zastavil časomíru na čase 11,87. Jsou to jeho první závody a myslím si že v této disciplíně ještě ukáže co je v něm. Cumel je v této disciplíně na druhém místě.

Z šesti závodníků representujících Dolní Bukovsko se 4 umístili na medailových pozicích. V konkurenci špičkových závodníků je to dobrý start. Za hodně vděčíme našemu sboru, který nám loni věž postavil. Máme kde trénovat a taky trénujeme. Je to další disciplína, kterou budeme i nadále rozvíjet.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Věže a jeho autorem je Vladimír Nejedlý. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Autor: Vladimír Nejedlý

jako vedoucí mladých hasičů na plný úvazek. V čem jsem lepší než ostatní? Snažím se děti motivovat a ne na ně řvát. A věřte že i ten nejhorší člen týmu je třeba. Může se stát, že už zítra ukáže, co je v něm. Málo kdy dnes dostaneme hotové dítko. Začíná se téměř vždy od nuly. Zvedej nohy, běháme po špičkách. Talent sám nestačí. A mnohdy stačí tak málo, abych mohl říct "Tebe jsem nepředhonil ani před dvaceti kily".

2 komentáře u „Brněnské věže

Napsat komentář